Kayseri Uyducu 0544 258 09 25

Çanak anten ayarı için gerekli malzemeler: Çanak anteniniz çatıya veya balkona montelenmiş ise ve çanak uç kısmındaki alıcıdan (LNB) gelen anten kablosu televizyona bağlancak şekle geldiyse ayar işlemlerine geçebilirsiniz. 1. Çanak anten ayarı için öncelikle ios veya android işletim sistemine sahip telefonunuzu yanınızda hazır ediniz. (bu yazıyı mobil cihazlarından okuyanlar hariç 🙂 ) her iki işletim sisteminde, ayar yapacağınız uydunun bilgilerini veren uygulamalar mevcuttur. Eğer akıllı bir cep telefonunuz yoksa, bir bilgisayar yardımıyla da ilgili internet sitelerinden uydu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Dishpointer bu sitelerden birisidir. uyducu ustasından mutlaka yardım almalısınız


Çanak anten ayarı için yapılması gerekenler:

Haberleşme uyduları clarke belt ( Geostationary orbit ) olarak tabir edilen yörüngede bulunurlar.

clarke kuşağı
clarke kuşağı haberleşme uyduları

Bu uydulara ulaşabilmek için teknik olarak üç ayrı sayısal değere ihtiyaç duyulur. Aşağıdaki açı değerlerine göre çanak yönlendirmesi yapılır.

  • Yatay dönme açısı (AZIMUTH)
  • Dikey hareket açısı (ELEVATION)
  • LNB dönme açısı (LNB POLARISATION)
Çanak anten ayarı
Çanak anten ayar kısımları

Yatay dönme açısısını ayarlama (AZIMUTH ayarı)

Yatay dönme açısını ayarlamanın en kolay yolu cep telefonu uygulamalarından yararlanmaktır. Aşağıda IOS için nasıl ayar yapılacağı gösterilmiştir.

Dish align programını çalıştırın. program otomatik olarak konumunuzu belirleyecektir. şayet telefonunuzun konum belirleme ile ilgili ayarları kapalı ise veya programın konum bilgilerinize erişime engeli varsa bu durumu düzeltiniz. programın konum bilgilerinize erişmesine müsaade ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Yardım
Merhaba, Kıymetli müşterimiz kısa sürede iletişim sağlanıcaktır.