Kayseri Kamera Güvenlik Sistemi 0544 258 09 25

ip kameralar analog olan diğer kamera sistemlerinden farklı olarak çalışmaktadırlar. Öncelikle en önemli farkı bilgisayar ve ya kayıt cihazı gibi başka bir güç sağlayışına ihtiyaç olmadan çalışmaktadırlar. Böylece ağ üzerine direk görüntü aktarabilmektedirler. Ancak analog kameralar bu işlemi daha az görüntü kalitesi ile bir kayıt cihazına ve ya bilgisayara bağlı olarak yapabilmektedir. Bu IP kameraların tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Ayrıca IP kameraların sistemsel olarak programlanabilmesi çok büyük bir avantaj olabilmektedir. Hırsız, yangın gibi kötü sonuçlara yol açabilecek durumlarda IP kameraların alarm sistemine yaraması büyük bir avantajdır. Bunun dışında IP kameraların bakımı ve ara yüz kullanım özellikleri oldukça basittir. Örneğin bir iş yerine sahipsiniz, bu iş yerinde bulunan her bir bölüme bu IP kameralardan yerleştirerek gereksiz kablo angaryasından kurtulup görüntüleri tek bir ağ üzerine toplayarak hem maddi hem manevi fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz. Böylece iş yerinizin takibini kolay bir şekilde sağlamış olursunuz. IP Kamera Nerelerde Kullanılabilir? IP kamera sistemleri aklınıza gelebilecek her yerde rahatlıkla kullanılabilecek birçok avantajlı özelliğe sahip bir sistemdir. Bu kamera sistemini bebeğinizi kontrol etmek için evde ve ya hırsızları evinizden uzak tutmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca büyük fabrikalarda, küçük işletmelerde gibi birçok kullanım yeri vardır.

İş yerinde veya evlerde güvenliği sağlamak için kullanılan elektronik cihazların en önemlilerinin başında güvenlik kameraları yer alıyor.

Diğer bir adıyla kapalı devre izleme sistemi olarak tanınan güvenlik kameraları 7/24 gözlem ve kayıt yapıyor. Hırsızlık, gasp ve benzeri kötü amaçlı faaliyetlere karşı iş yerlerinde, sitelerde, evlerde, sosyal tesislerde, okullarda güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan cihazlar, farklı ekipmanlardan oluşuyor.

Kamera sistemi ekipmanları arasında ilk olarak kameralar bulunuyor. Kameraların yanında kamera kayıtlarını kaydetmek için dijital kayıt cihazları, bağlantı aparatları ve aksesuarları, kamera sisteminin çalışması için gerekli parçalar arasında yer alıyor. Ekipmanlar arasındaki temel parça olan kameralar; çözünürlük, ses kalitesi, kayıt yapma özelliği, lens özellikleri ve teknik yapıları ile değişiklik gösteriyor. Kullanılacak yere göre modelleri açısından da farklılık gösteren ürünler, iç ve dış mekan kameraları olarak değişiyor. Dış mekân kameralarında üst kısmı muhafazalı olan, toza ve suya dayanıklı ürünler yer alırken, iç mekan kameralarında aydınlatmaya bağlı olarak farklı özelliklere sahip ürünler bulunuyor. Hem iç, hem dış mekan kameralarında gece kayıt yapan ya da alarm anında kesintisiz kayıt yapan kamera sistemleri daha anlaşılır kayıt imkanı sunuyor ve güvenliği artırıyor. Ürünlerde farklılık gösteren diğer bir özellik ise tarama alanı ve lens görüş mesafesi oluyor.

Özellikle kısa mesafe ve uzun mesafeye göre seçilmesi gereken lensler, üründen ürüne değişiyor. Dış ve iç mekân kameralarına göre farklılık gösteren teknik özellikler, güvenliği doğrudan etkilediği için kamera çeşitlerinin dikkatlice incelenerek seçilmesi tavsiye ediliyor.Kamera sistemi çeşitlerinde set halinde satılan ürünler ise birden fazla kamera ve gerekli ekipmandan oluşuyor. 16, 4 ya da 8 adet kamera, kamera kayıt cihazı, bağlantı kablosu, sabit disk, kumanda, güç adaptörü gibi parçaları içeren setler büyük mekanlarda ideal bir kullanım sunuyor. Setler içinde yer alan hard disklerin kapasiteleri de değişiyor.

Genellikle 500 GB kapasiteye sahip ürünler yanında setlere ekstra hard disk bağlanabiliyor ve farklı kamera sistemleri ağ üzerinde kayıt yapma imkanı sunuyor.Kamera Sistemi FiyatlarıKullanılacak ortama göre farklılık gösteren kameralarda fiyatlar ürünlerin kalitesi ile doğru orantılı oluyor. 16 adet gece görüşlü kameradan ve bağlantı adaptörlerinden oluşan ürünleri bütçenize uygun buluyorsanız tercih edebilirsiniz. Kayıt cihazı, hard disk ve CCTV kabloları ile birlikte sunulan setler, gerekli tüm parçaları içerdiği için sorunsuz bir şekilde kuruluyor.16 kameralı sistemlerin yanında yüksek çözünürlüklü 4 kameralı sistemler de fiyatları ile dikkat çekiyor.Kamera sistemi fiyatları üzerinde ürünlerin markaları da etkili oluyor. Ürettiği elektronik cihazlar ile tanınan dünyaca ünlü markaların ürünleri, benzer ürünlerden fiyat farkları ile ayrılıyor.

Teknik özellik açısından büyük farkları bulunmayan setler arasında dış mekan kameralarını içeren ürünleri de aynı fiyat aralığında bulabilirsiniz. Uygun fiyatlı setler arasında ise kamera ayağı, alarm paneli, sabit lens, siren ve dedektör gibi farklı parçalardan oluşan ürünleri uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.Gerekli ekipman ile satılan setlerin yanında tek satılan kameralar, markalara bağlı olarak değişiyor. Aynı markanın çözünürlükleri, lens, tarama alanı gibi özellikleri farklılık gösteren ürünlerinden kullanacağınız ortama uygun ürünü seçebilirsiniz. Dış ve iç mekana göre modelleri değişen ürünleri aynı fiyat aralığında bulabilirsiniz. Modellerine bağlı olarak ayırt edici özellikleri olan kameralar arasında tek satılan ayaklı kameralar ise daha ekonomik fiyatları ile ilgi çekiyor.

Teknik özelliklerinin yanı sıra takılacak yere göre modelleri ve bağlantı özellikleri değişen kameraların özelliklerini inceleyebilir, kullanacağınız ortama uygun ürünü karşılaştırma yaparak kolayca belirleyebilirsiniz.

Hizmet Alanımız:
Analog Kamera Kurulumu
Dijital Kamera Kurulumu
IP Bazlı Kamera Kurulumu
Hareketli HD Kamera Kurulumu
Sistem Entegrasyonu
HDD Değişimi
Kablolama

Kullandığımız Kamera Markaları:
Dahua
Haikon
Hikvision

Kullandığımız DVR/NVR Markaları:
Dahua
Haikon
Hikvision


IP Kamera Nedir? Ip Kamera Özellikleri ve Analog Kameradan Farkları Nelerdir?

Buradasınız

Anasayfa / IP Kamera Nedir? Ip Kamera Özellikleri ve Analog Kameradan Farkları Nelerdir?

IP Kamera, üzerinde bulunan sensörler sayesinde görüntüyü yakalayıp bu görüntüleri dijital veriye çevirdikten sonra ağ (network) yardımıyla yetkilendirilmiş kullanıcılara ileten görüntüleme sistemidir.

IP kameraların genel özellikleri;

  • Çalışması için kart, kayıt cihazı vb. çeşitli aparatlara gerek duymayan ileri kamera teknolojisidir.
  • İnternet ve network üzerinden erişim sağlanabilir.
  • IP kameralar, kullanım türlerine göre kablolu ip kamera ve kablosuz ip kamera olarak ayrılmaktadır.
  • IP kameralar üzerinden gelen görüntü ve ses anlık olarak masaüstü / dizüstü bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan izlenebilmektedir.
  • IP kameralar, programlanabilir bir yapıya sahip olduklarından görüntü depolama, hareket algılama, alarm yönetimi (hırsız, yangın vb.) gibi fonksiyonlara sahiptir.

IP kameraların çalışma sistemi, temel olarak yakaladığı görüntüyü kullanıcıya anlık olarak iletmektir. Bu iletimde öncelikle ip kameranın lens ve sensörlerinde oluşan görüntü elektrik sinyaline çevrilir. Bu elektrik sinyali, ip kameranın içinde dahili olarak bulunan işlemciye iletilir. İşlemci analog olan bu elektrik sinyalini dijital sinyale dönüştürür. Dijital sinyal, kayıt altına alınabileceği gibi kameraya dahili veya harici olarak bağlı network, ftp server, web server, smtp client üzerinden yayınlanması da mümkündür.

IP kameraların analog kameralardan farkı en başta görüntüyü işleme biçimidir. IP kameralar yakaladıkları görüntüyü sayısal veriye çevirdikten sonra çeşitli yöntemlerle erişim sağlanabilirken, analog kameralar yakaladıkları görüntüyü DVR adı verilen kayıt cihazlara aktarır. Farklı cihazlardan erişim sağlanması, programlanabilmesi, yüksek görüntü kalitesi sağlaması, çalışırken bilgisayara ihtiyaç duymaması gibi özellikler ip kameraların avantajları arasında sayılabilir.

​Bu özellikleri yanı sıra, kurumların işletme ve bakım maliyetlerinin düşük olması, basit bir ara yüze sahip olması, genişlemeye ve programlamaya uygun bir yapısı olması nedeniyle ip kameralar günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

IP kamera, üst kısmında ve ya genellikle alt kısmında bulunan bir sensör yardımıyla görüntüleri kaydeden ve kaydettiği bu görüntüleri ağ sistemleri üzerinden gönderen bir yapıya sahiptirler.

Bu kameraların çalışabilmesi için herhangi bir şekilde bir kayıt kartına gerek yoktur. Bu bakımından son teknoloji olarak görülmektedirler. Bu kameralara önceden belirlenenen bir internet sistemi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Nerede ve nasıl kullanıldığına göre değişen bir özellikleri vardır. Buna göre 2 ye ayrılmaktadırlar.

Birincisi kablolu ip kamera, ikincisi de kablosuz ip kameradır. Bu kameraların aldığı görüntüleri herhangi bir masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, telefon ve ya tablet üzerinden görüntülenebilmektedir. Ayrıca en önemli ve işe yarayan özellikleri bu kameraların ayarlanabilir bir sistem yapısına sahip olmalarıdır.

Yani bu kameralarla alarm sistemi kurulabilmektedir. Böylece hareketi algılayabilen bu kameralar sayesinde hırsızlık gibi durumlarda alarm sistemini devreye sokmanız mümkündür.

IP Kameralar Nasıl Çalışır?

En temel şekilde anlatmak gerekirse bu kameralar yakaladıkları her görüntüyü belirlenen ve ister o an takip edilebilecek isterse kaydetme özelliğinden faydalanarak daha sonra izlenebilecek olan bir ağ sistemi üzerine göndermektedir.  Çalışma sistemi bu temel prensip üzerine kurulmuştur. Yani bu kameralar anlık bir kaydetme cihazı olarak algılanabilir.

Ip kamera, içinde bulunan senyörlerin aracılığı ile kayıt ettikleri görüntüleri, dijital bir veriye çevirip uzaktan bağlantılı olduğu ağ üzerine gönderebilmektedir. Böylece daha sonrasında ve ya anlık olarak bu görüntülere ulaşılabilmektedir. Bu kameraların kendilerine ait IP numaraları bulunmaktadır. Bu yüzden herhangi bir ağ sistemi gibi kolay bir şekilde programlanabilmektedirler. Bu sistemin çalışabilmesi için önceden programlanma ve kurulumun yapılmış olması gerekmektedir.

Böylece IP kameraları depolama yapabilme, alarm sistemi oluşturma gibi birçok avantajlı sistem haline getirebilmektesiniz. Ayrıca bu IP kameralar analog kameraların aksine ses de kaydedebilmektedirler. Bu özelliği kullanabilmek için yine bir kurulum ve programlamaya ihtiyaç vardır. Bu işlemlerden sonra IP kamera ses ve görüntü kaydetmeye hazır hale gelecektir.

IP kameraların kullanımı analog kameralara göre daha kolay ve daha avantajlı olduğundan kullanım yerinde herhangi bir sınırlama olmasına gerek yoktur. Bu yüzden son teknoloji bu sistem sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca günümüz güvenlik sistemlerinde de bu kameraya geçilmiştir. Bunun nedeni iP kameraların görüntü kalitesinin çok yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Uzaktan ve ya yakından fark etmeksizin IP kameranın yakaladığı görüntü kesinlikle analog kameralara göre daha kaliteli daha işe yarar görüntülerdir. Günümüzde birçok suçun ortaya çıkmasında da çok faydalı olan bu sistem sayesinde artık bazı suçların takibi daha kolay yapılabilmektedir.

Ip kamerada analog kameradan farklı olarak isterseniz bir kamerayı bilgisayarınıza ve ya diğer cihazlara yönlendirebilirken isterseniz birden fazla kamerayı yönlendirebilirsiniz. Bunun için herhangi bir şekilde aparata kullanmanız gereksiz kablo ile uğraşmanıza gerek yoktur. Analog kameralarda ortak olarak 65 adet kamera kullanılabilirken IP kamerada bu sayı 257’ye çıkmaktadır. Başlı başına bu özellik bile IP kamerayı tercih etme sebebidir.

IP kameraların AVM gibi insan yoğunluğunu çok olduğu yerlerde tercih edilmesinin sebebi, bu kameraların analiz özelliğinin olmasından kaynaklanmaktadır.  Kişi sayımı yapabilen bu cihazlar ayrıca alan yoğunluğu gibi, yüz tespiti gibi AVM’ler için son derece avantajlı birçok özelliğe sahiptirler.

Otoparkta kullanılan IP kameralar plaka okuyabilme özelliklerinden dolayı tercih edilmektedirler. Buna göre aylık abonelerin ücretlendirilmesinden bu özellik kolaylık sağlamaktadır. Bu kullanım alanları çoğaltılabilir. Analog kameraların artık kullanılmadığı birçok alanda bu kameralar rahatlıkla kullanılmaktadır.  Son teknolojinin avantaj haline getirilmesi hem maddi olarak hem de manevi olarak daha tercih edilebilen özelliklere sahiptir.

IP Kamera kullanmak için neler gereklidir?

Bir IP Kamera, Yüksek Hızlı İnternet bağlantısı (DSL gibi), bir yönlendirici ve ethernet kablosu gerektirir. Verileri görüntülemek için bir bilgisayara ihtiyaç vardır, ancak kamera bilgisayardan bağımsız olarak çalışır.

IP Kameram Güvenli mi?

Görüntüler şifrelenir ve bir Kullanıcı Adı ve Şifre yardımı ile yetkili kullanıcıya kontrol erişimi verilir. Bu, yetkisiz kişilerin kameranıza erişmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Yardım
Merhaba, Kıymetli müşterimiz kısa sürede iletişim sağlanıcaktır.