Kayseri Elektrik Tamircisi 0544 258 09 25

Kaçak akım rölesi nedir ve ne işe yarar? Kaçak akım rölesi sembolü, çeşitleri ve bağlantısı Kaçak akım rölesi nedir ve ne işe yarar? Kaçak akım rölesi sembolü, çeşitleri ve bağlantısı Kaçak akım rölesi günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu cihazlar aslında bir diferansiyel koruma cihazıdır. Sizler için Kaçak akım rölesi nedir ve ne işe yarar? Kaçak akım rölesi sembolü, çeşitleri ve bağlantısı nedir? Detaylı olarak araştırdık ve derledik. Kaçak akım rölesi görevi nedeni ile elektrik tesisatında hayati bir önem taşımaktadır. Akımda herhangi bir kaçak durumu olduğu zaman bu durumu algılayan kaçak akım rölesi devreyi açar ve herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmasını önler.

 Kaçak Akım Rölesi Nedir?

 Devrede oluşmuş kaçak akımı algılayan tespit eden ve de açma yaparak insanları ya da tesisatı koruyan cihaza kaçak akım rölesi denilmektedir. Elektrik literatüründe genelde kaçak akım anahtarı ya da kaçak akım sigortası kısaca da KAKR olarak adlandırılır.

 Kaçak Akım Rölesinin Ne İşe Yarar?

 Kaçak akım rölesininde amaç elektrik kaçağı algıladığı zaman devredeki enerjiyi kesmek olur. Devrede herhangi bir kaçak akım rölesi yok ise bir toprak kaçağı oluşmuş ise kaçak oluşan yerlere bir insanın dokunması durumunda bütün kaçak insan üzerinden akmaktadır. Her ne kadar görüntü şekli olarak otomatik sigortaya benzer olsa dahi tesisatlarda genel olarak yan yana kullanılsalar dahi işlev olarak çok farklı görevler üstlenirler

 Kaçak Akım Rölesi Çeşitleri Nelerdir?

 Hassasiyetlerine göre kaçak akım rölesi,

 30mA yani insan korumasında kullanılan modeldir. 300mA yani teçhizat koruması amacı ile kullanılan modeldir. >500mA yani selektivitenin önemli ve de gerekli olduğu uygulamalar için kullanılan modeldir.

 Kutup sayılarına göre kaçak akım rölesi,

 Kaçak akım röleleri genel olarak 2 kutuplu ve ya 4 kutuplu olarak üretilirler.

 Tiplerine göre kaçak akım rölesi,

 – AC tipi yani sadece alternatif akımda kullanılanlar bunlar genel alternatif akımlı olan güç devrelerinde kullanılır.

 – A tipi yani alternatif akımda ve ya DC bileşenli titreşimli olan akımlarda kullanılır.

 – B tipi yani alternatif akımda ve ya DC bileşenli titreşimli olan akımlarda ve ya süreklilik arz eden bazı hata akımlarında kullanılır.

Kaçak akım rölesinin çalışma prensibi

Kaçak akım anahtarı devreye giren ve çıkan akımların eşitliği ilkesine dayanarak çalışır. Bir elektrik devresinde fazdan giren akım nötrden çıkar. Kaçak akımın anahtarının içerisinde bulunan toroid akım trafosu sürekli giren akımlar ve çıkan akımları ölçer. Giren akımla çıkan akım birbirine eşitse her şey normaldir ve koruma yapmaz.

Kaçak akımın insan üzerindeki etkileri

Aşağıda kaçak akım seviyelerinin insan üzerindeki etkilerini görebilirsiniz. 25..30mA’den büyük kaçaklar insan sağlığı için tehlikeli seviyededir.

Vücuttan geçen akımEtkilerSonuçlar
0,5 mAHissedilmez (Parmak ucu, dil dışında)Zararsız
3 mAKarıncalanma oluşurTehlikeli değildir
15 mADokunulan yerler zorlanarak bırakılabilirİstenmeyen fakat tehlikeli değil
40 mAVücut kramplarıBirkaç dakika içerisinde boğulma hissi
80 mAKalp durmasıÇok tehlikelidir. Birkaç dakika içerisinde ölüme götürür.

Çoğu kişinin aklına takılan kaçak akım rölesi olmazsa ne olur? sorusunu da böylece yanıtlamış olduk. Eğer kaçak akım koruma anahtarı kullanılmaz ise 30mA’i aşan tüm kaçak akımlar insan üzerinden veya makine üzerinden akar ve telafi edilemez sonuçları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Yardım
Merhaba, Kıymetli müşterimiz kısa sürede iletişim sağlanıcaktır.