Kayseri Uyducu-Uydu Ayar 0544 258 09 25

uyducu uydu kurulum uydu ayar uydu servisi çanak montaj çanak anten montaj
Uydu kalite yükseltme nasıl yapılır?


Sinyal problemleri konusunda şunlara dikkat etmek gerekiyor:

Öncelikle izlemek istediğiniz uydudaki transponder (TP) ayak izlerini araştırmalısınız. Uydunun kapsama alanındaysanız, TP’lerden yeterli sinyali almak için minimum kaç cm anten çapı gerektiğini öğrenin ve buna göre anten kurulumu yapın. Gerekenden daha küçük çapta anten kurulursa, ya çok düşük sinyal ya da sıfır sinyal gelir. Uydular için gereken anten çaplarını flysat, lyngsat gibi sitelerden veya uyduların resmi sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Öncelik anten çapı, sonra LNB, sonra kablo şeklinde. Bunun anlamı şu: Anten çapını karşılamadıkça, antene en iyi LNB’yi, en iyi kabloyu, en iyi tuner’li cihazı, vesaireyi taksanız da nafile.

Türksat, Hotbird, Astra 19-23, Eutelsat 7-10-16 gibi uydular, normalde 75-85 cm antenlerle rahatça izlenen uydular. Merkezi santral sisteminde her bir uydu için 4 çıkışlı Quattro LNB’ler kullanıldığı için, hiç sinyal sıkıntısı yaşamamak için, normalin bir boy üstünde anten kurulması gerekiyor. Yani, minimum 120 cm çaplı ofset anten (aynı çaptaki parabol antene göre daha çok sinyal topluyor), kaliteli Quattro LNB’ler (Inverto Ultra tavsiye), kaliteli bir multiswitch (Tekniksat tavsiye) ve daha hızlı iletim için bakır kablolar (hakiki RG6-U6 kablolar, Ören veya Reçber tavsiye) kullanmanız lazım.

Eğer apartmanınızdaki santralde 80-90 cm çaplı antenler kullanılmışsa, iki kurtuluşunuz var: Ya antenlerin 120 cm antenlerle değişimini sağlayın ya da santralden ayrı kendi bağımsız sisteminizi kurun. Çok uydu izlemek için yığınla anten kurmanız da gerekmez. Eğer güneye bakan, önü açık bir balkonunuz varsa, 90 cm’lik bir multifocus anten alarak, 8 uyduyu tek bir antenle izleyebilirsiniz. Bu antenlerin kurulumu basit, izlemeyi vaat ettikleri uydular için sinyal toplamaları çok iyi, fazla yer kaplamıyorlar ve de paslanmaz malzemeden. Ayrı ayrı paslanır, dökülür antenler almaktansa, bir multifocus anten alıp rahat edersiniz.

Hangi anteni alırsanız alın, uydudaki/uydulardaki en zayıf frekanslardan en yüksek sinyal seviyesi elde edilinceye kadar hassas ayarlanması lazım. Bizdeki sistem böyle yapıldı ve şu anda her daireye eşit seviyede yeterli sinyal gidiyor.

Bireysel sistem, yani 4-8-10 uydu girişi yapılabilen (ama santralin aksine) tek bir cihaza çıkış veren diseqc kullananlar için de aynı şeyler geçerli.

Her iki düzenekte de birçok kablo eklentileri yaparsınız. Her eklemede az biraz sinyal kaybı kaçınılmaz. Bakır kablo zaten “sıfır kayıp” anlamına gelmiyor (Bakır hızlı iletken ama bakır kablolarda sinyaller kayıpsız olarak iletilemiyor, mesela bakır telefon kablolarından iletilen ADSL sinyalleri bu kayıplar yüzünden 16 megabit/saniyelik internet bağlantısını maksimum 13 megabit/s hızında kullandırabilir. Kayıpsız iletim için fiber internet hatlarında başka tür kablo kullanılır)… Belli bir kablo uzunluğun üzerinde sinyal kayıpları iyice hissedilir. Eğer çoklu çıkışlı LNB’ler (Twin, Quad, Quattro) kullanılıyorsa, ki santrallerde Quattro LNB kullanıyorsunuz, sinyal kayıpları yine kaçınılmazdır. Kaliteli bir Single-tek çıkışlı LNB’den çıkan sinyal, kaliteli bir Quad-dört çıkışlı LNB’den çıkan sinyal seviyesinden daha yüksek olur. Eğer diseqc sisteminiz tamamen Single LNB’lerden oluşuyorsa sorun olmayabilir ama çoklu çıkışlı LNB demek “kaçınılmaz kayıp” demektir. İşte böyle kayıpları telafi etmenin ilk yolu, anten çapını büyültmektir. Sinyal yükseltici en sonki adımdır, sadece sınır değerinde gelen sinyalleri kurtaracaktır. Tecrübeyle sabit.

MERKEZİ SİSTEM UYDU SİNYAL YÜKSELTİCİ HAT KUVVETLENDİRİCİ LİNE ANFİ ANFİ  YÜKSELTİCİ YÜKSELTEÇ Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor

Uydu sinyallerinde düşme olduğu zaman kanalların bazıları veya hiç biri çekmez. Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltilir ve sinyal yükseltme yapılırken her hangi bir uydu bulucuya gerek var mı? Aslında elinizde bir uydu sinyal bulucunun olması çanak antenin bütün frekanslarını çok iyi ayarlayabilirsiniz anlamına gelir. Sinyal kalitesini gösteren her hangi bir cihaz yoksa o zaman anteni ayarlarken hassasiyeti çok güçlü olan bir televizyonun tam karşısında olmalısınız. Yoksa istediğiniz kadar dikkat edin yine de receiver üzerinden yapılan ayarlamalar uydu bulucu kadar etkili olmamaktadır.

Uydu sinyali yükseltme

Televizyon bazı kanallar çekiyor ama bazı kanallarda sinyal düşük olduğu için sorun yaşıyorsunuz. Uydu sinyali yükseltme işi her çanak anten de elbette uygulanabilir. Bu çanak antenlerin nereye montaj yapıldığı ve önünde her hangi bir engelin olup olmadığı çok önemlidir. uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltileceğini anlatmaya başlamadan önce uydu sinyallerinin kalitesini ve sinyal seviyesini en iyi yere getirmeye çalışırken bir de lnb ince ayarlama yapmayı da unutmayın.

Televizyon kanalını ara sıra takılan veya daha önce gösterip te şimdi hiçbir şekilde çekmeyen kanala getirin. Antenin hiçbir vidasını gevşetmeden hafif hareketlerle anteni sağa tarafa, sol tarafa yukarı ve aşağı yönlerine doğru hafifçe esnetip o çekmeyen kanalın gelip gelmediğini kontrol edin. Uydu sinyal yükseltme işi normal çanak anten kurulumundan farklı olduğu için sinyal yükseltme yapmak isterken tamamen kaybetmemelisiniz.

uydu sinyal kalitesi çanak ile oynamanıza rağmen yükselmediyse antenin vidalarını gevşetip bir de öyle deneyin. Yalnız vidaları çok fazla açmayın ki uydu sinyal kalitesini yükselteyim derken tamamen yok etmeyin. Uydu sinyal seviyesini görmek için bulunduğunuz kanaldayken uydu frekansları gösteren yere girerek seviye ve sinyal kalitesini görebilirsiniz.

Televizyonların ve uydu radyolarının sıklıkla rastladığı sorun elbette sinyal sorunlarıdır. Sinyal kalite sıfır ne demek olduğunu ve neden sinyalin olması durumunda kalitenin olmadığını anlatacağız. İlk önce sinyal kalitesinin sıfır olduğunu nereden baktınız? Bu konuya nasıl kanaat ettiniz? Eğer bir uydu sinyal bulma cihazı ile bakmadıysanız diğer yöntemler maalesef hiçbir işe yaramıyor. Sinyal olduğunda yok diyebilir veya sinyalin çok az olması da yüzde yüz sonuçlarını çıkarabilir.

Bazı televizyonlar da sinyalin ve kalitenin neredeyse yüzde yüz olduğunu gördüğümüz çanak antenlerde bile bazı içinde dahili uydu alıcısı olan televizyonlar da sinyalin çok az olduğunu göstermektedir. En yüksek olan sinyali bile çok az gören televizyon ile sizler hiçbir şekilde bir ayarlama yapamayacağınız gibi buralara bakarak ta her hangi bir düzeltme de yapmanız imkansızdır. En iyi sonucu çok kısa bir kablo ile çanak antenin hemen yanında ölçüm yaparak yapabilirsiniz.

Uydudan gelen sinyalin olmaması durumun da veya birçok kanal var ama sadece birkaç olmaması durumun da Sinyal kalite sıfır gösterebilir. Sinyal kalite sıfır ne demek olduğunu anlayabilmek ve bunu onarabilmek için biraz beceri ve bundan biraz daha fazlası da bilginizin olması lazım.

Uydu kalite yükseltme nasıl yapılır?

Uydu sinyal seviyesini yükseltebilmeniz için mutlaka bir yerden teknik destek almanız gerektiğini söylemeliyiz. Teknik sorunların yaşanmaması ve daha fazla ücret ödememek için bir uyducu ile anlaşmanız sizin açınızdan daha olumlu sonuçlar verecektir. Yalnız ben kendim yapmak istiyorum ve Sinyal kalite sıfır ne demek olduğunu iyi biliyorum diyorsanız sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Sizin çanak antenin yanında başka çanak antenlerde varsa kendi kablonuzu çanak antenden sökerek o yanınızda ki aynı yöne bakan çanak antene takarak kanalların çekip çekmediğini kontrol ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Yardım
Merhaba, Kıymetli müşterimiz kısa sürede iletişim sağlanıcaktır.