Kayseri Elektrik Tamircisi 0544 258 09 25

Kayseri riva elektrik elektronik olarak her şeyden önce müşteri memnuniyetini ön planda tutarak işimizin temiz düzgün kaliteli için uzman ekiple çalışmaktayız

Kaçak Akım Rölesi Neden Sürekli Atar? Tüm Sebepleri ile!

Arızalı bir cihaz

Arızalı bir cihaz, kaçak akım rölesinin sürekli gereksiz açma yapmasının ana nedenlerinden biridir. Teknik olarak, kaçak akım rölesi, hatalı cihazlardan kaynaklanan elektrik devresi arızalarına karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Yani rölenin bağlı olduğu hattaki bir cihazda veya kabloda elektrik kaçağı varsa röle atacaktır.

Bir kaçak akım rölesi devreye girerse, işini yapmış ve potansiyel olarak yangına neden olabilecek arızalı elektrik devresini güç şebekesinden ayırmıştır. Kötü kurulmuş veya bakımı yapılmamış bir cihaz röleyi sürekli attırabilir.

Eski bir cihaz

Eski çamaşır makineleri, su ısıtıcılar, tost makineleri, buzdolapları ve derin dondurucular yaşlandıkça tehlikeli hale gelebilir. Cihazın çoğu zaman düzgün çalışması, güvenli olduğu anlamına gelmez. Bu cihazlardan herhangi birinde gövde kaçağı varsa kaçak akım rölesi sürekli atacaktır.

Yanlış ürün seçimi

Her kaçak akım cihazı, içinden geçen akım belirli bir değeri aştığında devreye girecek şekilde tasarlanmıştır. Rölenin hassasiyet değeri çok düşükse gereksiz yere atma yapar. Kaçak akımlar genellikle 30mA ve 300mA hassasiyetlerde üretilir. Ev içi kullanım için 30mA idealdir. Kat panolarında ise 300mA kullanılabilir. 300mA olması gereken bir yere 30mA takıldıysa veya 30mA olması gereken bir yere daha düşük hassasiyetli (mesela 10mA) bir röle takılmışsa gereksiz açma yapabilir.

Yanlış bağlantı

Kaçak akım rölesinin bağlantısı yanlış yapılmışsa, mesela nötr hattı yerine toprak bağlandıysa röle açma yapacaktır.

Düşük kaliteli röle kullanımı

Düşük kaliteli bir kaçak akım rölesi, erken açmanın yaygın bir nedenidir. Doğru açma, kaçak akım anahtarının harika bir özelliğidir. Düşük kaliteli bir röle doğru bir şekilde algılayamaz ve zamanla gereksiz açmalar yapabilir. Sektörün bilinen firmalarının ürünlerini kullanmanız sorunu çözebilir.

Elektrik prizlerindeki nem ve kir

Dış elektrik kutularındaki ve prizlerdeki nem veya kir, kaçak akım rölesinin açmasına neden olabilir. Priz kutunuzdaki nemi erkenden tespit etmeniz çok önemlidir. Dış elektrik terminal kutuları ve çıkışları periyodik olarak nem açısından kontrol edilmelidir. Ayrıca dış ortamda bulunan bir cihazınız varsa bu cihaz arızalanmış veya kirlenmiş olabilir.

Kablolamadaki su

Yüksek bir elektrik güvenliği standardını korumak çok önemlidir. Bir kablo parçasının direnci belirli bir seviyeyi aştığında, elektrik bir kısa yol aracılığıyla hareket edecektir. Bu yol su veya rutubet içeriyorsa, kaçak akım rölesi sizi elektrik çarpması riskinden korumak için devreye girer ve muhtemelen rölenin açmaya devam etmesinin nedeni budur.

Harmonikler ve DC bileşenler

Harmonik bileşenleri bazı kaçak akım röleleri ayırt edemeyebilir. Bazı DC kaçaklar da AC kaçak akım röleleri tarafından algılanamaz ya da yanlış algılanır. Bu nedenle kaçak akım rölenizin tipini kontrol etmeniz gerekebilir. Özellikle bu röleyi endüstriyel uygulamalarda kullanıyorsanız gereksiz açmanın nedeni DC bileşenler olabilir.

Geçici darbe akımları

Geçici darbeli akımların varlığı genellikle kapasitif veya endüktif yüklerin açılıp kapanmasına neden olur. Geçici bir darbe akımı da rölenin gereksiz açmasına neden olmuş olabilir. Bazı elektronik cihazlar da geçici darbe akımları oluşturabilir.

Aşırı gerilimler

Yıldırım düşmesi gibi olaylar kaçak akım rölesinin izolasyonunu bozar. Yakın zamanda binanıza bir yıldırım düştüyse ve koruma cihazları görevini tam yapmamışsa bu durum kaçak akım rölesinin arızalanmasına da neden olmuş olabilir.

Test butonu arızası

Kaçak akım rölelerinin üzerinde cihazın çalışıp çalışmadığını test edebilmeniz için bir test butonu bulunur. Test butonu arızalanmışsa veya yanlışlıkla bu butona sürekli dokunuluyorsa kaçak akım rölesi atacaktır.

Özel tip rölelerde aşırı akım veya kısa devre

Bazı çok özel kaçak akım rölelerinde dahili olarak aşırı akım ve kısa devre koruması özelliği de vardır. Bu özellik ilk bakışta anlaşılamayabilir. Aslında kaçak akım rölesini attıran elektrik kaçağı değil de bir aşırı akım veya kısa devre de olabilir. Bu nedenle tesisatınızdaki yüklerin aşırı akım çekip çekmediğini veya kısa devre olup olmadığını kontrol etmenizde de fayda vardır.

Aşırı yüksek ve düşük ortam sıcaklığı

Eğer kaçak akım rölesinin bulunduğu ortam çalışma sıcaklık değerlerinin dışındaysa yanlış çalışmalara sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Yardım
Merhaba, Kıymetli müşterimiz kısa sürede iletişim sağlanıcaktır.